Council

EnoLL General AssemblyEnoLL General Assembly. Photo taken on 23 August 2016 in Montreal, Canada during the OpenLivingLab Days 

 

 

ENoLL Council

The ENoLL Council provides strategic guidance to the network. It monitors and directs the activities of the Brussels ENoLL office and the activities of the ENoLL Work Groups, Special Interest Groups and Task forces.

ENoLL Council with the lead of the Chair, prepares the draft annual ENoLL Work Programme and budget, and presents these to the ENoLL General Assembly for discussion and approval.  The ENoLL Council is responsible for the implementation of the Work Programme, in line with the budget. 

 

The ENoLL Council is comprised of the following members:

NameENoLL MemberStatus
Tuija HirvikoskiLaurea UniversityPresident of ENoLL 
(re-election until August 2019)
Pieter Ballon iMinds  ENoLL Secretary
(re-election until August 2019) 
Artur Serrai2CAT FoundationVice President of ENoLL
(re-election until August 2019)
Anna StåhlbröstLulea University of TechnologyVice President of ENoLL
Wim de KinderenBrainport Eindhoven, EU OfficeVice President of ENoLL
Adam OlszewskiPoznan Living Lab ENoLL Treasurer
(re-election until August 2019)
 Leena Makela Tampere University of Applied Sciences Council member
(re-election until August 2019) 
 Juan BertolinEspaitec/eLivingLab Council member
(continuing terms of service until August 2018) 
 Jokin GarateaGAIA Council member
(continuing terms of service until August 2018)
Luis Navarro López Consorcio Fernandez de los Rios  Council member
(re-election until August 2019) 
 Paul FairburnCoventry University Council member
(continuing terms of service until August 2018) 
 Joan BattleICUB Barcelona Council member
(continuing terms of service until February 2018) 
 Brigitte TrousseINRIA / France Living Labs Council member
(continuing terms of service until August 2018) 
 Joelle MastelicEnergy Living LabCouncil member
(continuing terms of service until August 2018)
 Yilmaz CakirBasaksehir Living Lab   Council member
(continuing terms of service until February 2019)
Wojciech PrzybylskiKrakow Technology Park Council member 
(from June 2017)